Co to doména a Active Directory (AD) vlastně je?
Active Directory je v informatice název adresářových služeb LDAP implementované firmou Microsoft pro řadu systémů Windows NT. Active Directory byla představena ve Windows 2000 jako nástupce Domény Windows, který umožňoval pro centrální uchování informací využít stromovou strukturu databáze.
Active Directory je hierarchický systém objektů a nástrojů společnosti Microsoft, řízený jedním nebo více doménovými řadiči, což jsou servery, které pro klientskou část poskytují veškeré nezbytné služby. Do systému také patří množina uživatelských počítačů, různých uživatelských prostředků, systémových zdrojů a nastavení a v neposlední řadě samozřejmě uživatelů samotných.
Pojem doména v kontextu k adresářovým službám vyznačuje skupinu počítačů nebo uživatelů, které mají něco společného (např. umístění, část firmy atp.). Často bývá tento termín používán i jako synonymum pro technologii Active Directory jako takovou. Toto pojmenování postupně vzniklo zejména proto, že tento systém je identifikován právě svým doménovým jménem a je mnohem rychlejší a stejně jednoznačné mluvit o doméně ABC, než o adresářových službách Active Directory v doméně ABC.
Tento systém umožňuje seskupovat podobné a vztažené objekty pomocí několika různých mechanik a aplikovat na ně potřebná nastavení naráz, díky čemuž je možné efektivně řešit opakující se problémy a nastavení pro cílovou oblast tak, aby se předešlo dalším. Společnost Microsoft v současnosti poskytuje dva modely pro poskytování adresářových služeb:
- on-premise (provozováno na vlastní serverové infrastruktuře)
- cloud (služba běží v cloudu Microsoft Azure)
Obě tyto řešení v zásadě dělají to stejné s tím rozdílem, že současná doba je aktuálně zaměřená více do té cloudové části, kterou na Mendelově univerzitě spravuje Odbor Informačních Technologií (OIT). PEF v současné době využívá vlastní řešení, do kterého je zabudována synchronizace s UIS, a díky tomu můžeme efektivně spravovat uživatele a zdroje na naší fakultě tak, abyste mohli čerpat výhody, které zařazení do AD přináší.
Active Directory a doména jsou technologické prostředky, které usnadňují práci na pracovních počítačích.
Jaké výhody zařazení do AD přináší?
Zařazení počítače s Windows do AD umožňuje:
- Použít stejný login napříč učebnami a kancelářemi.
- Jednoduše instalovat software, který máme na na univerzitě k dispozici z Centra Softwaru.
- Automaticky připojit Vaše síťové úložiště (disk.mendelu.cz) - máte tedy k dispozici svoje data na tomto disku u sebe v kanceláři i na učebnách.
- Automaticky nastavit všechny dostupné síťové tiskárny - nemusíte tedy připojovat a instalovat ovladače na tu, kterou právě používáte.
- Automaticky instalovat vyzkoušené a otestované aktualizace - nemusíte tedy řešit, kterou aktualizaci musíte instalovat.
- Mít jednotné uživatelské nastavení na učebnách (klávesnice, obrázky pozadí, systémová oznámení, nabídka startu, zamykání, zvuk a další).
- Využívat nastavení zabezpečení (politiky, nastavení AV a konfigurací počítačů), které členové Tech@PEF připravují pro učebny, včetně rychlých reakcí na aktuální problémy.
- Využívat vzdálenou podporu při řešení problémů s ICT.
- Automatickou aktivaci produktů Microsoft.
Někdo by mohl namítat, že je uživatelem znalým, a tudíž si všechny tyto věci chce a může nastavit sám, nebo že ho tato společná nastavení nezajímají a chce si počítač nastavit dle svého. Ani takovému požadavku zapojení počítače do adresářových služeb domény neodporuje. Počítač může být organizačně zařazen tak, aby na něj nebyla aplikována žádná doménová nastavení a zodpovědnému uživateli bude předána plná kontrola nad systémem počítače. Zde je výhodou, že uživateli zůstane možnost přihlašovat se jednotným loginem, ovšem s vyššími oprávněními se pojí také zodpovědnost, a to udržovat minimálně stejně vysoký standard nastavení a zabezpečení PC jako mají ostatní doménové počítače.
Zařazení do AD umožňuje bezpečnější provoz, sjednocení nastavení, bezešvé využití některých síťových prostředků a snazší používání pracovních zařízení.